Poznejte historii dobývání a zpracování uhlí na severu Čech
Podkrušnohorské technické muzeum vzniklo v roce 2003 v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu. Návštěvníkům umožňuje nahlédnout do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve.
Atmosféra autentického hlubinného dolu, v němž se muzeum nachází, podtrhuje vystavené historické exponáty. Muzeum umožňuje návštěvníkům mimo jiné "fárání" do uměle vytvořené štoly. Expozice ukazují zvyky, obyčeje a tradice spojené s hornickým životem a obnovou krajiny narušené důlní činností.
Atraktivní reálné expozice představují i rudné dobývání v Krušných horách. Dětem nabízí možnost vyzkoušet si práci dávných horníků v Krušných horách. Novinkou letošní sezóny je jízda po okružní železnici.
Schválení projektu spolufinancovaného Evropskou unií
16.9.2024
Byl nám schválen projekt s názvem Příprava dokumentace pro obnovu vybraných kulturních památek a objektů Podkrušnohorského technického muzea. Tento projekt je spolufinancován Evropskou unií. Operační program Spravedlivá transformace 2021-2027.
Otevřeno:
Muzeum je otevřeno pro návštěvníky v sezóně od 1. března do 31. října
Návštěvní dny jsou úterý až neděle, vždy od 8.00 do 15.00 hodin.
V pondělí a ve státní svátky je zavřeno.
Prohlídky začínají vždy v celou hodinu a jsou dlouhé 2 - 2,5 hodiny.
UPOZORNĚNÍ - poslední prohlídka začíná v 15.00 hodin. Minimální počet na prohlídku jsou dvě platící dospělé osoby.
Uhelná štola
Představu o náročné práci horníků mohou návštěvníci získat v ukázkové uhelné štole, která představuje všechny typy dobývání uhlí.
Všemi smysly
Veškeré zařízení ukázkové hlubinné štoly je funkční. „Fárání“ tak mohou návštěvníci vnímat všemi smysly, včetně sluchu.
Práce záchranářů
Další část velkého prohlídkového okruhu seznamuje s prací báňských záchranářů. Silným dojmem pak působí pietní místnost.